Gdy dojdzie do wypadku komunikacyjnego, należy znaleźć winnego. Ustalenie, kto jest osobą odpowiedzialną zdarzenia, to konieczność. Wyróżniamy pięć rodzajów rekompensat finansowych, o które poszkodowani mogą się ubiegać w określonych okolicznościach: odszkodowanie za szkodę rzeczową i osobową, utracony dochód, zadośćuczynienie oraz renta. Poniżej odpowiadamy, kiedy i komu przysługuje odszkodowanie z OC sprawcy.
Jeśli zdarzył się wypadek komunikacyjny, w wyniku którego poniosłeś szkodę w postaci uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub zniszczenia mienia, przysługuje Ci świadczenie odszkodowawcze z OC sprawcy. Warunkiem, upoważniającym do jego przyznania i otrzymania, jest brak winy za zdarzenie. Ubezpieczyciel (lub Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) wypłaci Ci więc odszkodowanie pod warunkiem, że nie jesteś sprawcą wypadku drogowego.
Kiedy wiadomo, kto zawinił, wypadek należy zgłosić do ubezpieczyciela. Im wcześniej się to zrobi, tym lepiej (zgodnie z obowiązującym prawem, na zgłoszenie szkody z OC masz 3 lata od momentu dowiedzenia się o niej, lecz nie później niż 10 lat od jej wystąpienia). Wyjątek stanowi szkoda, będąca wynikiem popełnienia przestępstwa (20 lat) oraz roszczenia, zgłaszane przez małoletnich (2 lata, liczone od uzyskania pełnoletności).
Chcąc zgłosić szkodę i rozpocząć walkę o odszkodowanie z OC sprawcy, trzeba zebrać niezbędne dokumenty. AIF Kancelaria pomaga w zgromadzeniu dokumentacji oraz uzyskaniu należnego odszkodowania po wypadku. Większość spraw rozwiązujemy polubownie, stosując twarde negocjacje z ubezpieczycielami. Gwarantujemy pełne wsparcie na każdym etapie trwania sprawy. Skontaktuj się z nami już dziś i otrzymaj profesjonalną pomoc prawną!