Wypadki to traumatyczne zdarzenia, które w wielu przypadkach niosą za sobą negatywne konsekwencje. Wśród nich bardzo często jest uszczerbek na zdrowiu trwały lub czasowy. Bez względu na stopień uszkodzenia ciała i czas trwania rozstroju zdrowia każdy poszkodowany ma prawo do dochodzenia odszkodowania z oc sprawcy kolizji. Uzyskanie wysokiej stawki zdecydowanie ułatwi szybki powrót do zdrowia. Niestety firmy ubezpieczeniowe drastycznie zaniżają stawki odszkodowania z oc sprawcy za uszczerbek na zdrowiu. Oddając sprawę w ręce specjalistów z AIF Kancelaria mogą Państwo liczyć na odszkodowanie nawet o 60% wyższe, niż działając na własną rękę.
Uszczerbek na zdrowiu stanowi stałe bądź długotrwałe naruszenie sprawności organizmu, uniemożliwiające wykonywanie zarówno podstawowych czynności życiowych, jak i obowiązków zawodowych. Od rodzaju urazu uzależniona jest powaga samego uszczerbku, a tym samym nierzadko także wysokość, jaką może osiągnąć odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu z OC sprawcy. Obecnie wyróżniamy cztery rodzaje uszczerbków:
lekki (trwający nie dłużej niż 7 dni);
średni;
ciężki (utrzymujący się dłużej niż 7 dni);
ciężki ze skutkiem śmiertelnym.
Do najczęściej wypłacanych odszkodowań za trwałe uszczerbki na zdrowiu należą przede wszystkim złamania kończyn (ręki, nogi), skręcenia (np. kręgosłupa szyjnego) oraz urazy głowy.
Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu z OC sprawcy nie należy interpretować wyłącznie jako rekompensatę, która wypłacana jest tylko i wyłącznie za doznane uszkodzenia ciała. W rzeczywistości, poszkodowany może domagać się jednocześnie zwrotu poniesionych kosztów za rehabilitację oraz kupione lekarstwa, pobyt w szpitalu, jak i opiekę osób trzecich (np. konieczność wynajęcia opiekuna medycznego). Odszkodowanie z OC za uszczerbek na zdrowiu może obejmować także straty w wynagrodzeniu, które poszkodowany poniósł bądź poniesie a sprawą swojej czasowej bądź stałej utraty zdolności do pracy. Oprócz świadczenia jakim jest odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu z OC sprawcy, poszkodowany może również domagać się zadośćuczynienia za doznane krzywdy fizyczne oraz psychiczne, a także tymczasowego lub dożywotniego świadczenia z tytułu utraty zdolności do pracy zarobkowej bądź zwiększonych potrzeb, jakie stanowi renta.
Będąc osobą poszkodowaną w wyniku wypadku, możesz uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy za uszczerbek na zdrowiu. Aby jednak móc się o nie ubiegać, niezbędne jest skompletowanie konkretnych dokumentów. Przede wszystkim należy załączyć dokument stwierdzający sprawcę wypadku. Może być nim oświadczenie sprawcy lub notatka policyjna sporządzona na miejscu zdarzenia. Oprócz tego, konieczne jest dołączenie oświadczenia potwierdzającego dane osobowe bądź kopia dowodu osobistego, dokumentacji medycznej (wizyta na SOR, dokumenty ze szpitala, od lekarza rodzinnego, specjalistów), a także dodatkowych załączników powiązanych z wypadkiem, do których należeć mogą między innymi faktury, paragony za zakup leków bądź sprzętu medycznego czy oświadczenie o utraconym dochodzie.
Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu z oc sprawcy kolizji zawsze obliczane jest z użyciem tabeli stworzonych przez dane Towarzystwo Ubezpieczeniowe. Pod uwagę brana jest opinia komisji lekarskiej, a także wszelka dokumentacja medyczna zgromadzona w sprawie. AIF Kancelaria pomaga na każdym etapie postępowania odszkodowawczego. Jeśli uważasz, że ubezpieczyciel ocenił rażąco nisko Twój uszczerbek na zdrowiu skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci w odwołaniu się od jego decyzji! Nie masz nic do stracenia, a nasze doświadczenie pokazuje, że prowadząc negocjacje poprzez kancelarię prawną możesz wywalczyć zdecydowanie wyższe odszkodowanie z oc sprawcy! Wpływ na wysokość uzyskanej kwoty ma nie tylko ocena komisji lekarskiej, ale też wpływ wypadku na Twoje plany życiowe i samopoczucie psychiczne! Nasi prawnicy mają wieloletnie doświadczenie w negocjacjach i pomogą Ci siłą argumentów uzyskać większe środki z polisy sprawcy wypadku.
Niestety, we współczesnym świecie często dochodzi do sytuacji, w których towarzystwa ubezpieczeniowe zaniżają odszkodowanie. W efekcie zaproponowana kwota nie jest wystarczająca na pokrycie strat, jakich doznał poszkodowany. Znajdujesz się w takiej sytuacji? Pamiętaj, że masz prawo złożyć stosowane odwołanie i podjąć walkę o satysfakcjonujące odszkodowanie z OC za uszczerbek na zdrowiu! Podejmując decyzję o napisaniu odwołania, pamiętaj by dokument zawierał odpowiednie informacje. Wniosek powinien zostać uzupełniony o informacje takie jak:
dane osobowe oraz adresowe osoby ubezpieczonej;
dane ubezpieczyciela;
numer polisy;
numer dotyczący likwidacji szkody;
opis roszczenia i wskazanie nieprawidłowości;
kompleksowe uzasadnienie wniosku;
listę załączników;
podpis osoby ubezpieczonej.
Z doświadczenia wiemy, że zazwyczaj wątpliwości dotyczące zbyt niskiej wysokości odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, którymi dzielą się z nami Klienci, są zasadne. Praktyka pokazuje, że zaniżony uszczerbek na zdrowiu stanowi naprawdę częste zjawisko. Dlatego nie czekaj na przedawnienie się swojej sprawy – zamiast tego skontaktuj się z naszą Kancelarią. Pomagamy na każdym etapie ubiegania się o odszkodowanie z OC sprawcy za uszczerbek na zdrowiu.
Przyjmujemy sprawy bez opłat wstępnych! Jesteśmy skuteczni, dlatego naszym wynagrodzeniem jest jedynie prowizja pobierana po uzyskaniu odszkodowania dla klienta. Jej wysokość ustalmy po zapoznaniu się z dokumentacją w sprawie. Wystarczy przesłać dokumenty faxem lub e-mailem, a nasi specjaliści bezpłatnie w ciągu 48 h ocenią szansę na uzyskanie odszkodowania i przygotują propozycję rozwiązania sprawy.
Okazuje się, że tak – dlatego zaleca się, by zaistniałą szkodę zgłosić jak najszybciej. Zgodnie z obowiązującym prawem, poszkodowany ma na to jednak 3 lata od momentu dowiedzenia się o szkodzie. Po upływie danego terminu sprawa ulega przedawnieniu. Warto mieć świadomość, że zasada ta nie działa we wszystkich przypadkach. W sytuacji ubiegania się o odszkodowanie z OC przez osobę małoletnią, czas na zgłoszenie wynosi 2 lata od uzyskania pełnoletności. Jeżeli natomiast szkoda wynika z popełnienia przestępstwa, takiego jak zbrodnia czy występek, czas na zgłoszenie się po odszkodowanie z OC sprawcy za uszczerbek na zdrowiu wynosi 20 lat.
Tak – uważamy, że warto odwołać się od decyzji w momencie gdy uzna się, iż nie zgadza się ona z treścią OWU. W AIF Kancelaria pomagamy naszym Klientom dochodzić swoich praw. Podejmujemy się walki o sprawiedliwe odszkodowanie z OC sprawcy za uszczerbek na zdrowiu!
Zgodnie z obowiązującymi zasadami, ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie w ciągu 30 dni od momentu zgłoszenia szkody, jednak termin ten może ulec wydłużeniu w momencie, gdy nie udało się wyjaśnić okoliczności istotnych dla ustalenia wysokości odszkodowania czy odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. We wspomnianej sytuacji ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie w ciągu dwóch tygodni od wyjaśnienia okoliczności uznanych za sporne. Warto mieć świadomość, że cały ten okres nie powinien przekraczać 90 dni od momentu zgłoszenia, chyba że wypłata odszkodowania uzależniona jest od toczącego się postępowania (karnego bądź cywilnego).