Sprawca wypadku może żądać od ubezpieczyciela zwrotu świadczenia zapłaconego na rzecz pokrzywdzonego.
zobacz więcej
Czy zawsze możemy liczyć na możliwość korzystania z samochodu zastępczego?
zobacz więcej
Wyobraź sobie, że właśnie jesteś uczestnikiem kolizji. Zwykła słuczka z winy sprawcy, który w tej sytuacji uznaje swoją winę. Wydaje się że nikt nie odniósł obrażeń, jedyne szkody dotyczą samochodu, który został uszkodzony.
Jak zareagować w takiej sytuacji?
Czy uznanie pisemne sprawcy swojej winy jest wystarczające?
Czy firma ubezpieczeniowa uzna zakres szkody?
Czy stan zdrowia może się pogorszyć w następnych dniach?
Oto kilka rad, które pomogą Tobie uniknąć kłopotów z odzyskiwaniem odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej, a także dochodzenia roszczeń w przypadku doznania jednak uszczerbku na zdrowiu. Poszkodowani pod wpływem stresu nie odczuwają w pierwszym momencie urazów, które potrafią odezwać się po kilku dniach lub tygodniach.
zobacz więcej
W krajach Unii Europejskiej honorowane jest polskie ubezpieczenie oc, podobnie jak w Chorwacji, Islandii, Norwegii, a także w Szwajcarii. Po 1 maja 2004 r. polskie ubezpieczenie oc obowiązuje również na Wyspach Normandzkich, wyspie Man, na Gibraltarze i Channel Islands, w Lichtensteinie, na Wyspach Faroe, Wyspach Owczych oraz w Monako i San Marino.
Dodatkowego ubezpieczenia wymaga wyjazd do pozostałych krajów, w których obowiązuje tzw. Zielona Karta, czyli Międzynarodowa Karta Ubezpieczenia Samochodowego – muszą ją wykupić posiadacze pojazdów zarejestrowanych w Polsce, którzy zamierzają wyjechać za granicę do jednego z państw, będących członkami systemu Zielonej Karty: Albania, Andora, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rumunia, Serbia i Czarnogóra, Tunezja, Turcja, Ukraina, Rosja.
zobacz więcej
Poszkodowany w szkodzie OC komunikacyjnej ma prawo do pokrycia kosztów najmu pojazdu zastępczego lub innego środka transportu.
Wydatki ekonomicznie uzasadnione to wydatki na najem pojazdu zasadniczo o podobnej klasie do pojazdu uszkodzonego lub zniszczonego, poniesione w oparciu o stawki czynszu najmu, które obowiązują na danym rynku lokalnym (ceny rynkowe za tego typu usługi) i w czasie naprawy pojazdu mechanicznego lub do czasu nabycia nowego pojazdu.
Pozwala nam na kwalifikowanie tych wydatków celowych jako kosztów refinansowanych przez firme ubezpieczeniową.
zobacz więcej
Przedstawiamy listę niektórych firm ubezpieczeniowych, które przymują zgłoszenia szody w formie ankiety na stronie www.
Możecie Państwo samodzielnie zgłosić szkodę lub skorzystać z pomocy naszych prawników. To zawsze się opłaca, gdyż jesteśmy w stanie uzyskać najczęściej wielokrotnie większe odszkodowanie od tego uzyskanego przez Państwa samodzielnie.
zobacz więcej
Polityka prywatności AIF Kancelaria Sp. z o. o.
Niniejsza Polityka Prywatności określa zasady przechowywania i dostępu do informacji na urządzeniach Użytkownika za pomocą plików Cookies, służących realizacji usług świadczonych drogą elektroniczną przez Administratora, żądanych przez Użytkownika.
zobacz więcej
Przedstawiamy uzasadnienie postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 20 czerwca 2012 r. w (III CZP 85/11) w sprawie dopuszczalności i zakresu stosowania części oryginalnych w ramach ubezpieczenia OC komunikacyjnego. Sąd rozstrzygnięte przez skład powiększony Sądu Najwyższego uchwałą z dnia 12 kwietnia 2012 r. (III CZP 80/11) podtrzymał stanowisko rozstrzygnięte przez skład powiększony Sądu Najwyższego uchwałą z dnia 12 kwietnia 2012 r. (III CZP 80/11).
zobacz więcej
Odszkodowanie z polisy nie wchodzi do spadku, co oznacza, że jeśli uprawnionym do świadczenia ubezpieczeniowego wskaznym przez ubezpieczonego na wypadek śmierci nie jest spadkobierca a osoba trzecia, spadkobierca nie ma roszczeń wobec uprawnionego z tytułu uzyskanej sumy ubezpieczenia – podstawa prawna art. 831 par. 3 KC.
zobacz więcej
Wspólnoty mieszkaniowe lub zarządcy niekiedy zatrudniają firmę ochroniarską do ochrony osiedla. Firma ochrony mienia zawiera umowę ze wspólnotą lub zarządcą w celu monitorowania osiedla. W umowie takiej podmiot trudniący się ochroną zajmuje się dozorem pomieszczeń znajdujących na terenie osiedla, a będących nieruchomością wspólną.
W przypadku gdy agencja ochroniarska wykonuje swoje obowiązki zgodnie z umową nie sposób zarzucić jej nienależyte wykonanie umowy, a tym samym pociągnąć ją do odpowiedzialności, gdyż brak ku temu podstawy prawnej. Sytuacja może wyglądać inaczej gdy firma świadcząca usługi ochrony mienia wykonuje swoje obowiązki niezgodnie z umową.
zobacz więcej
Wszyscy chcielibyśmy uniknąć wypadków komunikacyjnych, chorób lub innych nieszczęść, szczególnie jeśli przytrafią się nam poza granicami kraju. Jednak każdego dnia na zagranicznych drogach dochodzi do licznych stłuczek i wypadków z udziałem Polaków. Wielu z nich wciąż nie wie, jak skutecznie dochodzić swoich roszczeń i zarzuca ubieganie się o należne im odszkodowanie z uwagi na nieznajomość obcego języka, obyczajów, struktur organizacyjnych i przepisów prawnych. W rezultacie wracają zrezygnowani do kraju i nie podejmują próby walki o to, co im się należy. Tak nie musi być. Dzięki AIF Kancelarii poszkodowani w wypadkach drogowych, również tych, które miały miejsce poza granicami Polski, mogą skutecznie ubiegać się o odszkodowania adekwatne do poniesionych szkód.
zobacz więcej