Bezpłatna infolinia: 535 707 333 Bezpłatne zgłoszenie ON-LINE
AIF Kancelaria

Dochodzenie odszkodowań komunikacyjnych

 • brak wstępnych kosztów
 • stały wgląd do sprawy przez panel klienta
 • odszkodowanie za szkodę rzeczową i osobową
 • działamy na terenie całej Polski i za granicą

zwrot 100%
wydatków na leczenie

AIF Kancelaria

Pomagamy w uzyskaniu odszkodowania

 • zwrot 100% wydatków na leczenie
 • w 30 dni odzyskasz odszkodowanie
 • posiadamy 12 lat doświadczenia
 • wynagrodzenie wyłącznie za efekty

w 30 dni
odzyskasz odszkodowanie

AIF Kancelaria

Zadośćuczynienie za poniesione krzywdy

 • bezpłatna reprezentacja prawnika
 • wysoka rekompensata za ból i cierpienie
 • rozliczenie tylko za uzyskany efekt
 • uzyskujemy najwyższe zadośćuczynienia w 30 dni

wynagrodzenie
wyłącznie za efekty

Bliscy osób znajdujących się w ciężkim stanie mogą liczyć na zadośćuczynienie

doctor-840127_960_720Każdy wypadek, którego skutkiem jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu stanowi dramatyczną sytuację dla bliskich jego ofiary. Szczególne są te przypadki, w których co prawda poszkodowany nie poniósł śmierci, jednak pozostaje w stanie ciężkim lub wegetatywnym bez szans na jego poprawę. Los jego bliskich, nierzadko w dużej mierze podporządkowujących swoje życie zadaniom związanym z konieczną niekiedy opieką, jest nie do pozazdroszczenia.

Zadośćuczynienie jednak się należy

Do tej pory na odszkodowania czy zadośćuczynienia mogli liczyć jedynie bliscy tych poszkodowanych, którzy ponieśli śmierć. Jakkolwiek trudno takie przypadki porównywać, nie mniej trudna jest sytuacja osób, których najbliżsi po różnego rodzaju wypadkach żyją nadal, jednak w sposób daleki od normalności.

2018 rok przyniósł jednak w tej sprawie istotą nowość za sprawą uchwał Sądu Najwyższego. Nie zmieniły się co prawda żadne przepisy, jako że jego tworzenie nie jest sądu zadaniem, za to potwierdzony został określony sposób ich interpretowania. Życie w naturalnych relacjach rodzinnych jest mianowicie prawem zasługującym na objęcie ochroną. Wobec tego w marcu orzeczono, że sąd może przyznać zadośćuczynienie za krzywdę bliskim poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i trwałego uszczerbku na zdrowiu. Jest to efekt zapytania Rzecznika Finansowego, do którego trafiały wnioski dotyczące bardzo różnych przypadków. Uchwała ta, określana przez wielu mianem przełomowej, zmienia położenie wielu naszych rodaków, którym całe lata mijają w podobnej sytuacji bez żadnej pomocy.

Jest to w jakimś sensie konsekwencja decyzji z roku 2008, kiedy to przywrócono w Polsce możliwość uzyskania zadośćuczynienia dla bliskich za ofiarę śmiertelną czynu niedowolnego. Wówczas właśnie odstąpiono od zasady, że należy się ono tylko bezpośrednio poszkodowanym.

Ubezpieczyciele nie mają już wyboru

Do tej pory szanse na uzyskanie tego rodzaju świadczeń były bardzo niepewne. Wiele zależało od konkretnej firmy ubezpieczeniowej, bo część z nich nie uznawała takich roszczeń z zasady. Zmieniło się więc bardzo dużo, nie znaczy to jednak, że uzyskanie należytej wysokości zadośćuczynienia będzie łatwe. Problemy, które będą jego przedmiotem, takie jak doznana krzywda, są trudne do zmierzenia. Gdy zgłosimy się do ubezpieczenia by podjąć z nim negocjacje dotyczące ustalenia jej zakresu, związanego przecież ze stanem zdrowia poszkodowanego czy więzi, jaka łączy z nim bliskich, może nas więc czekać niełatwe zadanie. Warto więc sięgać po pomoc prawników z doświadczeniem w obsłudze podobnych spraw, którzy wiedzą jak sobie z nimi radzić i posiadają odpowiednie umiejętności. Postępowanie jest za to ułatwione dzięki brakowi konieczności sięgania po opinię np. biegłych przy ocenie stanu zdrowia poszkodowanego.

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej