Bezpłatna infolinia: 535 707 333 Bezpłatne zgłoszenie ON-LINE

Mediacja – czy odszkodowanie można uzyskać w drodze ugody?

Wypadek samochodowy – można dojść do porozumienia z ubezpieczycielemWypadki drogowe rodzą konieczność wypłacenia odszkodowania poszkodowanym. W praktyce niekiedy bywa tak, że uzyskanie należnego świadczenia staje się możliwe dopiero po przeprowadzeniu procesu sądowego. Czy jednak można otrzymać odszkodowanie na mocy ugody zawartej przed mediatorem?

W jaki sposób można uzyskać odszkodowanie?

Odszkodowanie można uzyskać od ubezpieczyciela na kilka sposobów. Mianowicie, zawsze konieczne jest złożenie wniosku w tym przedmiocie. Następnie firma ubezpieczeniowa podejmuje decyzję o wypłacie świadczenia. Możliwe jest złożenie odwołania do zarządu danego ubezpieczyciela, który to jeszcze raz rozpatrzy daną sprawę. Gdyby i to nie przyniosło satysfakcjonującego rozstrzygnięcia, pozostaje możliwość wniesienia sprawy na drogę sądową. Wówczas zostanie ona rozpoznana w ramach postępowania cywilnego, co wiąże się z koniecznością zachowania szeregu norm proceduralnych.

Mediacja – czym jest i kiedy można z niej skorzystać?

Pod pojęciem mediacji należy rozumieć alternatywne metody rozwiązywania sporów. Uczestniczą w nich strony danego sporu wraz z mediatorem, osobą, która posiada odpowiednią wiedzę, a także umiejętności w zakresie komunikacji interpersonalnej, co pozwala na skuteczniejsze rozwiązywanie konfliktów. Co ważne, ustawodawca uznaje mediację za legalną metodę załatwiania spraw spornych, o czym najlepiej świadczy fakt, iż instytucja ta została uregulowana w Kodeksie postępowania cywilnego. Mediacja cechuje się przede wszystkim dobrowolnością, brakiem formalizmu, bezstronnością mediatora, poufnością oraz szybkością. Nic więc dziwnego, że wielu sędziów zachęca w toku procesu strony, aby skorzystały z możliwości załatwienia swojej sprawy na drodze alternatywnej. Istotne jest również to, że zawarta przed mediatorem ugoda zostaje następnie zatwierdzana przez sąd, co nadaje jej szczególnej mocy prawnej.

Czy odszkodowanie można uzyskać w drodze ugody?

Również w sprawach o odszkodowanie możliwe jest skorzystanie z pomocy mediatora. Firmy ubezpieczeniowe coraz chętniej korzystają z tej możliwości, albowiem wiąże się ona dla nich z oszczędnością czasu i pieniędzy. Z kolei poszkodowani cenią sobie nie tylko szybkość postępowania mediacyjnego, ale również brak formalizmu. Dzięki temu dochodzenie roszczeń jest niezwykle proste, a zawarta ugoda zostaje później zatwierdzona przez sąd. Wówczas nabiera ona mocy prawnej ugody zawartej przed sądem i tym samym staje się tytułem egzekucyjnym, co jest niezwykle istotne w przypadku dalszego dochodzenia roszczeń, gdy ubezpieczyciel zwleka z wypłatą świadczenia.

Procedury związane z uzyskaniem odszkodowania nie są najprostsze, jednakże zawsze warto dochodzić swoich roszczeń na drodze polubownej. Nawet w procesie sądowym istnieje możliwość udania się na mediację. Zawarta w jej trakcie ugoda może stanowić ostateczne rozwiązanie sporu pomiędzy stronami. Warto o tym pamiętać decydując się na dochodzenie odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej.

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej