Bezpłatna infolinia: 535 707 333 Bezpłatne zgłoszenie ON-LINE

Odszkodowanie po wypadku dla dziecka, jak je uzyskać?

odszkodowanie2

Dzieci poszkodowane w wypadkach mają prawo do dochodzenia licznych roszczeń odszkodowawczych. Procedura likwidacji szkody różni się jednak nieznacznie od tej stosowanej w przypadku osób dorosłych. W poniższym artykule przedstawimy pokrótce, jak uzyskać odszkodowanie dla dziecka po wypadku.

Prawo przemawia na korzyść małoletnich

Dziecko, które doznało obrażeń w wypadku ma prawo do odszkodowania. Przepisy prawa umożliwiają wystąpienie do Towarzystwa Ubezpieczeniowego do 2 lat po uzyskaniu przez małoletniego pełnoletności. W przypadku osób dorosłych okres przedawnienia roszczeń wynosi jedynie 3 lata. Jak widać prawo bardziej chroni interes odszkodowawczy poszkodowanych dzieci. Przepisy, również w sferze odpowiedzialności za szkodę są zdecydowanie bardziej „wyrozumiałe”. Sprawcy poniżej 13 roku nie można przypisać wyłącznej winy za powstały wypadek. To sprawia, że w sytuacji, gdy to nieletni był powodem feralnego zdarzenia nie ma możliwości, by całkowicie stracił prawo do wypłaty odszkodowania.

Jak uzyskać wysokie odszkodowanie dla dziecka?

Kodeks Cywilny reguluje kwestię roszczeń należnych po wypadku, również w odniesieniu do dzieci i tak małoletni może wystąpić m. in. o:

  • odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu
  • zadośćuczynienie
  • rentę

Katalog świadczeń należnych po wypadku jest niezwykle bogaty, dlatego warto dokładnie rozeznać się, jakie rekompensaty przysługują małoletniemu. Procedurę odszkodowawczą w imieniu dziecka prowadzi rodzic lub inny opiekun prawny. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy poszkodowany występuje o odszkodowanie już po osiągnięciu pełnoletności, wtedy może samodzielnie reprezentować swój interes odszkodowawczy. Oczywiście roszczący lub jego rodzice mają prawo do zawarcia współpracy z kancelarią odszkodowawczą, która na podstawie pełnomocnictwa dopełnia wszelkich czynności prawnych niezbędnych do dochodzenia rekompensaty. Likwidację szkody zawsze rozpoczyna złożenie wniosku do właściwego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Dokument ten musi zawierać obszerny i rzetelny opis okoliczności zdarzenia, a także jego wpływu na życie małoletniego. Do wniosku należy dołączyć wszelką dokumentację posiadaną w sprawie np. diagnozy, skierowania do lekarzy, zaświadczenia z rehabilitacji, notatkę policyjną itp. Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma 30 dni na rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji, która będzie obejmować przyznane stawki. Ubezpieczyciel może też odmówić całkowicie wypłaty lub przyznać roszczenie w mniejszej kwocie. W takim wypadku poszkodowany ma prawo do złożenia odwołania w terminie 14 dni od nia uzyskania decyzji. Po ponownym rozpatrzeniu sprawy w sposób negatywny uzyskanie odszkodowania jest możliwe już tylko na drodze postępowania sądowego.

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej