Bezpłatna infolinia: 535 707 333 Bezpłatne zgłoszenie ON-LINE

Odszkodowanie za upadek na śliskim chodniku. Jak uzyskać rekompensatę za doznane obrażenia?

odszkodowanie1

Sezon szkód zimowych wkracza wielkimi krokami. Kiedy aura za oknem przestaje sprzyjać nawierzchnie w miastach stają się bardzo niebezpieczne. Poszkodowani, którzy doznali urazów na śliskich chodnikach i drogach mogą dochodzić stosownej rekompensaty od właściciela lub zarządcy danego terenu. Jak jednak zawalczyć o należne odszkodowanie?

Kto wypłaci należne odszkodowanie po wypadku?

Przyczyną urazów na śliskich nawierzchniach są zaniedbania ze strony osób odpowiadających za utrzymanie danego terenu. Każdy poszkodowany powinien mieć świadomość, że roszczeń odszkodowawczych może dochodzić od zarządcy lub właściciela danego chodnika, drogi, schodów. Ich obowiązkiem jest dbanie o stan terenu w obrębie posesji, nieruchomości, a także o przyległego do nich chodnika. Do ich zdań w okresie zimowym należy odśnieżanie, piaskowanie lub posypywanie innymi specyfikami, które mają zapobiec oblodzeniu nawierzchni. Należy podkreślić, że poszkodowany należnych roszczeń może jednak dochodzić od wskazanego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Większość nieruchomości i posesji posiada polisę OC, a to właśnie z niej wypłacane jest odszkodowanie po takich wypadkach. Przybliżmy jeszcze raz, kto jest odpowiedzialny za wypłatę roszczeń za wypadek w konkretnych miejscach:

  • drogi gminne – odszkodowanie wypłaci gmina
  • drogi powiatowe – odszkodowanie wypłaci powiat
  • drogi krajowe – odszkodowanie wypłaci Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
  • przystanki autobusowe, tramwajowe – przedsiębiorstwo komunikacji miejskiej
  • nawierzchnie w obrębie punktów usługowych, restauracji – właściciel lub najemca
  • parking – osoba administrująca
  • chodniki, ulice w obrębie bloków – spółdzielnia mieszkaniowa, wspólnota

Jak dochodzić należnych świadczeń odszkodowawczych?

Poszkodowany, który chce dochodzić roszczeń odszkodowawczych ma obowiązek zabezpieczyć swoją szkodę. Doznając urazu na chodniku lub drodze należy wykonać fotografie pokazujące stan nawierzchni, a nawet powiadomić policję lub strać miejską. Gdy doznany uraz jest znaczny powinniśmy wezwać na miejsce zdarzenia pogotowie, jeśli jednak obrażenia nie są bardzo poważne możemy samodzielnie udać się do najbliższego oddziału ratunkowego. Bardzo istotne jest, by zdobyć nazwiska i numery kontaktowe osób, które widziały nasz upadek, dzięki temu możemy powołać je na świadków zdarzenia. Poszkodowany powinien też powiadomić zarządcę lub właściciela posesji, nieruchomości o wypadku. Jeśli wskaże on Towarzystwo Ubezpieczeniowe, u którego nabył polisę OC z roszczeniem należy wystąpić bezpośrednio do niego. Procedurę likwidacji szkody rozpoczyna złożenie wniosku wraz ze zgromadzoną dokumentacją. Na wydanie decyzji ubezpieczyciel ma 30 dni, następnie poszkodowany w ciągu 14 dni może wnieść odwołanie.

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej