Bezpłatna infolinia: 535 707 333 Bezpłatne zgłoszenie ON-LINE

Odszkodowanie za złamaną nogę – czy wiesz, jak je uzyskać?

Odszkodowanie za złamaną nogę to jeden z najczęściej występujących przypadków odszkodowań w związku z obrażeniami ciała, Wiele osób zastanawia się, ile można otrzymać w ramach odszkodowania ze ten rodzaj wypadku, a także jakie czynniki wpływają na jego wysokość. Złamanie nogi może wystąpić w wyniku wielu różnych czynników – począwszy od upadku, aktywności sportowej, wypadku komunikacyjnego czy w wyniku wystąpienia chorób związanych z układem kostno-stawowym. Odszkodowanie za złamaną nogę można uzyskać wtedy, gdy do urazu doszło w wyniku wypadku. Ponadto, osoba ubiegająca się o odszkodowanie za złamaną nogę nie może ponosić odpowiedzialności za ten wypadek; w wielu przypadkach wymagana jest także wian osoby trzeciej, takiej jak osoba prawna (np. gmina) czy inny właściciel terenu.

Rodzaje złamań i ich wpływ na wysokość odszkodowania

W zależności od siły mechanizmu oddziałującego na kość, może dojść do złamania kości udowej, piszczelowej, strzałkowej czy innych, mniejszych kości znajdujących się w stopie. Objawy złamania nogi występują niemalże od razu, w następstwie czego osoba poszkodowana może czuć silny ból w okolicach złamanej kości, mieć trudności w poruszaniu kończyną, a także dostrzec deformację gołym okiem. Wyróżniamy kilka rodzajów złamania nogi. Do najczęstszych z nich należą:

 • złamanie zamknięte – bez przebicia skóry;

 • złamanie otwarte – z przebiciem skóry przez kość;

 • złamanie z przemieszczeniem – kości przemieszczone względem siebie;

 • złamanie z przepukliną – kość przebija mięśnie lub skórę;

 • złamanie zielonej gałązki (zwykle u dzieci) – częściowe pęknięcie kości.

Leczenie złamanej nogi zazwyczaj wymaga interwencji medycznej, nierzadko też hospitalizacji. Rodzaj uzyskanego świadczenia zależy między innymi od skomplikowania złamania i tego, jaki wpływ ma ono na Twoje dalsze funkcjonowanie.

Odszkodowanie za złamaną nogę w zależności od złamanej kości

Złamanie nogi to dość szeroki termin, do którego zaliczamy złamanie kości biodra, uda, rzepki, podudzia, a także złamania kości stopy, czyli śródstopia, oraz palców. Złamanie poszczególnych kości skutkuje różnymi następstwami oraz ograniczeniami. Najczęstsze złamanie nogi, czyli złamanie kości piszczelowej, zazwyczaj kończy się niewielkimi powikłaniami – nie jest to jednak reguła, o czym zaraz się przekonamy. Inaczej jest w przypadku złamania kości biodra czy uda, gdzie ryzyko powolnej i niepełnej rekonwalescencji jest znacznie wyższe. Poniżej zdecydowaliśmy się przytoczyć szacunkowe odszkodowania za poszczególne złamania, by ukazać naszym Klientom zależność pomiędzy rodzajem złamania, a tym, ile wynosi odszkodowanie za złamaną nogę.

 • Odszkodowanie za złamaną nogę – biodro. W zależności od przykurczu lub zesztywnienia, zadośćuczynienie za złamanie biodra jest w stanie wynieść od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych. W przypadku urazu, który spowodował jednocześnie uszkodzenie nerwów, odszkodowanie będzie wyższe.

 • Odszkodowanie za złamaną nogę – udo. Podobnie jak w przypadku złamania biodra, odszkodowanie za złamanie kości udowej może wynieść nawet kilka tysiące złotych, w zależności od poziomu uszkodzenia oraz ewentualnych następstw. Złamanie kości udowej może okazać się lekkie i nie skutkować trwałymi następstwami lub wręcz przeciwnie, doprowadzić do ciężkiego kalectwa. Stąd nie da się jednoznacznie przewidzieć, ile wyniesie odszkodowanie za złamanie kości udowej.

 • Odszkodowanie za złamaną nogę – kolano. Odszkodowanie w kwestii złamania kolana, w zależności od zesztywnienia stawu, może wynosić kilka tysięcy. To poważne złamanie wymaga zazwyczaj kosztownej rehabilitacji. Dochodzi do tego także uraz psychiczny.

 • Odszkodowanie za złamaną nogę – kość piszczelowa i strzałkowa. Sytuacja z podudziem bardzo przypomina złamanie biodra czy kości udowej. Wysokość odszkodowania zależy przede wszystkim od poziomu utraty funkcji nogi, zniekształceń oraz ograniczenia ruchomości. Szacuje się, że w przypadku złamanej nogi, uszczerbek jest w stanie wynieść powyżej 50%, co czyni stopień kalectwa znacznym. Nie ma więc określonej kwoty, którą przyznaje się poszkodowanym za złamanie kości piszczelowej i strzałkowej. To, ile procent odszkodowania otrzyma poszkodowany zależy również od tego czy kość strzałkowa uległa złamaniu razem z kością piszczelową, czy nastąpiło złamanie tylko jednej z kości podudzia.

 • Odszkodowanie za złamaną nogę – stopa, śródstopie, palce. W tym przypadku wszystko zależy od kości, która uległa złamaniu oraz powikłań, do których doszło w wypadku. W przypadku leczenia każdego złamania stopu niezbędne jest jej unieruchomienie; w przypadku złamania stabilnego, leczenie zazwyczaj przybiera formę zachowawczą. Jednak w sytuacji, gdy dojdzie do złamania z przemieszczeniem, konieczne będzie poddanie się operacji.

Ile wynosi odszkodowanie za złamaną nogę – rodzaje odszkodowań

 • Wniosek o odszkodowanie za złamanie nogi z ZUS może złożyć każda osoba, która na skutek wypadku przy pracy stała się długotrwale bądź stale niezdolna do jej wykonywania, ponadto jest objęta ubezpieczeniem wypadkowym. Osobie ubezpieczonej przysługuje wtedy 20% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, za każdy stwierdzony 1% uszczerbku na zdrowiu Odszkodowanie z ZUS stanowi świadczenie jednorazowe.

 • W przypadku prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego wraz z NWW lub ubezpieczenia na życie, osoba poszkodowana ma możliwość uzyskania odszkodowania za złamanie nogi o kwocie proporcjonalnej do stopnia uszczerbku na zdrowiu i wykupionej sumy ubezpieczenia. Świadczenie może być jednorazowe lub wypłacane co miesiąc, przez czas określony w umowie – jest to wysoce uzależnione od ogólnych warunków ubezpieczenia i wybranej polisy. Warto wiedzieć, że ubezpieczenie o jednorazowe odszkodowanie za złamaną nogę z ZUS w żaden sposób nie koliduje z uzyskaniem odszkodowaniem z prywatnej polisy. Jedynym wymogiem ku temu jest spełnienie warunków zawartych w zasadach ubezpieczenia – w przeciwnym razie ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy do złamania doszło wtedy, gdy osoba poszkodowana była pod wpływem alkoholu, środków odurzających lub doznała szkody podczas wykonywania czynu zabronionego.

 • W przypadku gdy do złamania nogi dojdzie podczas wyjazdu turystycznego, osoba poszkodowana może uzyskać ubezpieczenie turystyczne z NNW (o ile wcześniej zostało ono wykupione). Nie można jednak wykonywać aktywności, które znajdują się z wyłączeniem odpowiedzialności danego ubezpieczyciela; za taką aktywność może zostać uznana na przykład jazda na nartach na nieoznakowanych trasach. Aby uzyskać odszkodowanie za złamanie nogi, należy przejść podobną procedurę jak w przypadku ubiegania się o świadczenie należne z tytułu posiadania przez osobę poszkodowaną ubezpieczenia na życie. Ważne, by zebrać całą potrzebną dokumentację medyczną i skontaktować się w tej kwestii ze specjalistami.

Odszkodowanie za złamanie nogi i inne roszczenia, o jakie można się starać

Złamanie nogi bardzo często wyklucza poszkodowaną osobę na dłuższy czas z normalnego funkcjonowania – wymaga dłuższego zwolnienia lekarskiego, co często związane jest z niższymi zarobkami. Osoba poszkodowana ponosi również koszty leków, zabiegów, rehabilitacji i dojazdu na wizyty. Bardzo często w interesie poszkodowanego jest zapewnić sobie niezbędny sprzęt do poruszania się, taki jak kule czy wózek inwalidzki, a także pokryć koszta opieki. W związku z tak ogromnym obciążeniem, każdy poszkodowany – prócz roszczenia o zadośćuczynienie za ból i cierpienie – może dodatkowo wnosić o zwrot utraconych dochodów, kosztów leczenia, dojazdów na zabiegi i wizyty, a także opieki osób trzecich. Zdarzają się sytuacje, w których uraz nogi jest na tyle poważny, że nie pozwala poszkodowanemu na powrót do pracy, czyniąc go inwalidą. Z tego powodu może on wnosić o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy i na zwiększone potrzeby.

Kancelaria odszkodowawcza AIF pomoże Ci w uzyskaniu niezbędnych świadczeń

Odszkodowanie za złamanie nogi to temat, który co jakiś czas przewija się wśród naszych specjalistów. Ponad dekada doświadczenia pozwoliła nam wypracować autorskie metody skutecznego uzyskiwania najwyższych odszkodowań dla naszych Klientów. Dokładna znajomość przepisów prawnych pozwala nam na błyskawiczne podjęcie skutecznych kroków podczas prowadzenia negocjacji z ubezpieczycielami. Pamiętaj: każdy poszkodowany ma pełne prawo do odwołania się od decyzji – nie przystawaj na niskie odszkodowanie. Zamiast tego powierz sprawę w ręce specjalistów. Nasza kancelaria odszkodowawcza może okazać się najlepszym partnerem i wsparciem w procesie uzyskania satysfakcjonującego odszkodowania za złamanie nogi, które pomoże Ci w zapewnieniu niezbędnych warunków do szybkiego powrotu do zdrowia. Działamy szybko oraz profesjonalnie, a naszym priorytetem jest dobro Klienta. Zastanawiasz się, ile wynosi odszkodowanie za złamaną nogę w Twoim przypadku? Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń do naszej kancelarii. Chętnie zajmiemy się Twoją sprawą, podchodząc do niej w pełni indywidualnie.

FAQ – PYTANIA I ODPOWIEDZI

#1 Ile procent wynosi odszkodowanie za złamanie nogi?

Wszystko zależy od skutków złamania, do których zaliczamy poziom utraty funkcji nogi, wielkość zniekształceń, ograniczenie ruchomości. Do sprawy należy podejść indywidualnie, bazując na dokumentacji medycznej oraz znajomości przepisów prawnych – niezbędna może okazać się pomoc specjalistów z kancelarii odszkodowawczej.

#2 Czy złamanie nogi zaliczane jest do trwałego uszczerbku na zdrowiu?

Złamanie nogi może być trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, ale nie musi. Aby lepiej zrozumieć to zagadnienie, należy lepiej poznać definicję trwałego uszczerbku na zdrowiu. Trwałe uszkodzenie ciała (w tym przypadku nogi) to takie, które nie rokuje poprawy. Natomiast długotrwały uszczerbek to ten, który występuje przez minimum pół roku, lecz może zniknąć po jakimś czasie. W obu przypadkach możliwe jest ubieganie się o odszkodowanie za złamanie nogi.

#3 Do kiedy można ubiegać się o odszkodowanie za złamanie nogi?

Im szybciej zgłosi się dany przypadek, tym lepiej – mimo to poszkodowany ma czas na zgłoszenie się do firmy ubezpieczeniowej o odszkodowanie w ciągu 3 lat. W momencie, gdy dany wypadek miał formę przestępstwa, można zgłosić się w ciągu 20 lat.

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej