Bezpłatna infolinia: 535 707 333 Bezpłatne zgłoszenie ON-LINE

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej a wypłata odszkodowania z OC

Nie każde zdarzenie komunikacyjne upoważnia jego uczestników do wzywania policji. Czasem wezwanie patrolu jest wręcz nieuzasadnione i może skutkować nałożeniem mandatu. Jeśli doszło do kolizji, w której nikt nie został ranny, z reguły policji nie wzywamy. Wyjątek stanowi m.in. sytuacja, gdy strony nie są zgodne co do tego, kto ponosi winę bądź zachodzi uzasadnione podejrzenie, że jeden z uczestników zdarzenia jest nietrzeźwy. Jak uzyskać odszkodowanie z OC, kiedy do zdarzenia nie wezwano policji? Odpowiadamy.

Jasny przebieg kolizji i brak rannych? Decyzja: nie wzywamy policji

Drobna kolizja czy niewielka stłuczka rzadko kiedy wymagają dzwonienia pod numer alarmowy. Sprawę można załatwić bez obecności funkcjonariuszy policji, spisując z drugim kierowcą stosowne oświadczenie. Pozwala to zaoszczędzić czas i sporo nerwów oraz, co ważne, stanowi podstawę do zgłoszenia szkody do ubezpieczyciela. Wielu kierowców wozi w samochodzie wzór oświadczenia sprawcy kolizji, który w razie zdarzenia wystarczy uzupełnić w odpowiednich miejscach. Należy jednak wiedzieć, że aby sporządzić takie pismo, nie trzeba dysponować gotowym wzorem dokumentu. Oświadczenie można spisać na zwykłej kartce – istotna jest jego treść.

Poprawnie sporządzone oświadczenie pozwoli uzyskać odszkodowanie z OC

Spisanie oświadczenia leży w interesie osoby poszkodowanej i upoważnia ją do ubiegania się o roszczenia odszkodowawcze, jak odszkodowanie z OC. Świadczenie zostanie przyznane, jeśli ubezpieczyciel uzna roszczenie. Prawidłowo spisane oświadczenie znacznie ułatwia procedurę.

Co powinno zawierać pismo? Najważniejsze i obowiązkowe informacje, których nie może zabraknąć na oświadczeniu sprawcy kolizji to:

  • dane osobowe i adresowe poszkodowanego,

  • dane osobowe i adresowe sprawcy,

  • dane pozostałych uczestników kolizji,

  • dane pojazdów,

  • nazwę zakładu ubezpieczeń, w którym sprawca posiada ważną polisę OC,

  • numer polisy OC sprawcy i okres jej obowiązywania,

  • okoliczności zdarzenia,

  • opis szkód i ewentualnie szkic sytuacyjny.

Dysponując oświadczeniem, w którym sprawca uznaje swoją winę, możesz zgłosić szkodę i wnieść o odszkodowanie z OC. Jeśli ubezpieczyciel nie zechce wypłacić wskazanej kwoty i zaoferuje niższe świadczenie, skontaktuj się z nami. W Centrum Pomocy Odszkodowawczej zajmujemy się walką o wysokie odszkodowania komunikacyjne. Zweryfikujemy dostarczoną dokumentację i sprawdzimy, co możemy dla Ciebie zrobić!

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej