Bezpłatna infolinia: 535 707 333 Bezpłatne zgłoszenie ON-LINE
AIF Kancelaria

Dochodzenie odszkodowań komunikacyjnych

 • brak wstępnych kosztów
 • stały wgląd do sprawy przez panel klienta
 • odszkodowanie za szkodę rzeczową i osobową
 • działamy na terenie całej Polski i za granicą

zwrot 100%
wydatków na leczenie

AIF Kancelaria

Pomagamy w uzyskaniu odszkodowania

 • zwrot 100% wydatków na leczenie
 • w 30 dni odzyskasz odszkodowanie
 • posiadamy 12 lat doświadczenia
 • wynagrodzenie wyłącznie za efekty

w 30 dni
odzyskasz odszkodowanie

AIF Kancelaria

Zadośćuczynienie za poniesione krzywdy

 • bezpłatna reprezentacja prawnika
 • wysoka rekompensata za ból i cierpienie
 • rozliczenie tylko za uzyskany efekt
 • uzyskujemy najwyższe zadośćuczynienia w 30 dni

wynagrodzenie
wyłącznie za efekty

Poradnik odszkodowawczy, czyli jak ustalana jest utrata wartości samochodu po kolizji

Niestety częstość kolizji drogowych przyprawia o prawdziwy zawrót głowy. Generuje to bardzo dużo problemów związanych z późniejszą naprawą auta. Oczywiście za tego typu zdarzenia należy się odszkodowanie mające na celu rekompensatę powstałych szkód. Jego wysokość zależna jest przede wszystkim od rozmiaru zniszczeń ale pod uwagę bierze się także wartość samochodu po kolizji. Chcesz dowiedzieć się o tym temacie nieco więcej? W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie specjalny artykuł. Czytaj dalej!

Odszkodowanie za utratę wartości samochodu – sprawdź czego dotyczy

Nawet najmniej poważna kolizja jaką może być zwykłe zarysowanie pojazdu na parkingu nie należy do najprzyjemniejszych. W wielu przypadkach generuje bardzo dużo problemów, a także znacząco obniża wartość auta. Jest to szczególnie problematyczna kwestia, kiedy ma dojść do sprzedaży pojazdu. Zazwyczaj auta po kolizjach oraz wypadkach są odrzucane przez potencjalnych nabywców. Wyjaśnijmy sobie zatem czym dokładnie jest wartość handlowa pojazdu. Jest to nic innego jak cena samochodu bezwypadkowego. Musisz wiedzieć, że na rynku auta bezwypadkowe mają znacznie wyższą cenę niż te biorące udział w kolizji. Właśnie z tego powodu odszkodowanie jak Ci przysługuje obejmuje dwie najważniejsze rzeczy:

 • pokrycie wszelkich odniesionych szkód,

 • pokrycie różnicy w wartości auta przed kolizją i po zdarzeniu.

Utrata wartości samochodu po kolizji: szkoda częściowa i całkowita

W zależności od siły kolizji wyróżnia się dwa rodzaje szkód: częściową oraz całkowitą. O szkodzie częściowej mówimy wtedy, gdy rozmiar szkód pozwala na naprawę pojazdu i przede wszystkim jest on opłacalny. Z kolei o szkodzie całkowitej mówimy w sytuacji, kiedy naprawa jest niemożliwa lub nieopłacalna, czyli koszty przywrócenia odpowiedniego stanu są wyższe od wartości auta. Oczywiście stwierdzenie wymiaru odniesionej szkody ma istotne znaczenie dla wypłacanego odszkodowania. Przy szkodzie całościowej towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek wypłacenia kwoty będącej równą wartości pojazdu, jednak zostaje ona pomniejszona o wartość wraku. Rekompensata za utratę wartości handlowej pojazdu jest możliwa tylko i wyłącznie przy stwierdzeniu szkody częściowej. Czas zatem przedstawić Ci podstawowe warunki jakie muszą zostać spełnione, aby uzyskać odpowiednio wysokie świadczenie pieniężne:

 • maksymalny czas jakie masz na ubiegania się o odszkodowanie wynosi 3 lata – zaleca się jednak, aby dokonać tego niemalże natychmiast, im później zgłosisz, tym większe prawdopodobieństwo, że ubezpieczyciel uzna, że przyczyniłeś się do powiększenia szkody,

 • szkoda częściowa dotyczy metalowych elementów konstrukcyjnych,

 • pojazd musiał ulec kolizji pierwszy raz

Mamy dla Ciebie bardzo ważną wiadomość! O odszkodowanie za utratę wartości samochodu należy ubiegać się dopiero po naprawie, kiedy będzie możliwy wgląd do kosztorysu!

Utrata wartości samochodu po kolizji – sprawdź jak prawidłowo wyliczyć

Wiedząc już kiedy mamy do czynienia ze szkodą częściową oraz całkowitą czas dokładnie wyjaśnić jak właściwie oszacować ile wynosi utrata wartości handlowej pojazdu. Bardzo ważne jest to, aby zrobić to prawidłowo, ponieważ jakiekolwiek błędy mogą skutkować problemem w uzyskaniu odszkodowania. Musimy zaznaczyć, że przy tego typu sprawach warto skorzystać z profesjonalnych usług rzeczoznawcy, co sprawi, że wycena nie wzbudzi wątpliwości ubezpieczyciela. Co bierze się pod uwagę przy ustalaniu wartości pojazdu? Przede wszystkim jest to:

 • wartość przed kolizją,

 • rozmiar odniesionych zniszczeń,

 • częstość użytkowania samochodu,

 • marka pojazdu,

 • wycena naprawy.

Musisz mieć świadomość, że nie przy każdym uszkodzeniu auta możliwa jest do wyliczenia utrata wartości po kolizji. Mowa tutaj głównie o niewielkich wgnieceniach oraz zarysowaniach. Najtrudniejsze jest to, że aby wyliczona została utrata wartości samochodu po kolizji konieczne jest przede wszystkim dowiedzenie jaka była jego wartość przed zdarzeniem. Wykorzystuje się w tym celu specjalną instrukcję wydawaną przez Stowarzyszenie Rzeczoznawców Samochodowych Ekspertmot. Dokument ten dokładnie określa dla jakich aut można podjąć się oszacowania wartości. Mowa tu o:

 • autach osobowych oraz terenowych z czasem eksploatacji nie dłuższym niż 6 lat,

 • ciężarówkach z czasem eksploatacji mieszczącym się w granicach 4 lat,

 • ciężarówkach ważących więcej niż 3,5 tony oraz motorów, gdzie czas eksploatacji wynosi maksymalnie 3 lata.

Czy to oznacza, że jeśli Twoje auta jest starsze niemożliwe jest wyliczenie wartości utraty? Nic bardziej mylnego! Wszystko zależy od jego stanu technicznego!

Odszkodowanie za utratę wartości samochodu – uzyskaj je w kilku prostych krokach

Zapewne słyszałeś nie raz, że sprawy związane z uzyskaniem odszkodowania nie należą do najłatwiejszych. Zdarzają się sytuacje kiedy towarzystwa ubezpieczeniowe albo znacząco zaniżają przyznawaną kwotę lub odmawiają jej wypłaty. Musisz mieć świadomość, że bardzo ważna jest prawidłowość dostarczanych dokumentów. Jakiekolwiek błędy budzące wątpliwości znacząco wydłużą rozstrzygnięcie sprawy. Do najważniejszych dokumentów jakie musisz posiadać starając się o odszkodowanie za utratę wartości samochodu zalicza się przede wszystkim wystawioną przez rzeczoznawcę ocenę oraz wszystkie rachunki oraz faktury jasno wskazujące na to ile wyniósł koszt przywrócenia pojazdu do stanu sprzed wypadku lub kolizji.

Otrzymałeś rażąco niskie odszkodowanie? Masz prawo do odwołania się od decyzji

Nie każdy zdaje sobie sprawę ale od decyzji ubezpieczyciela można się odwołać, szczególnie jeśli odszkodowanie nie zostało Ci przyznane, bądź jego kwota nijak ma się do pieniędzy zainwestowanych w naprawę. Możesz skierować sprawę do Rzecznika Finansowego, który przeanalizuje decyzję ubezpieczyciela. Nieco szybszym rozwiązaniem okazuje się pomoc naszej AIF Kancelarii! Posiadamy wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw o odszkodowanie. Dzięki znajomości niezbędnych przepisów oraz wprowadzanych nowelizacji potrafimy przybrać najlepszą strategię działania pozwalającą na jak najszybsze odzyskanie świadczenia pieniężnego! Nie wchodź na wojenną ścieżkę z ubezpieczycielem sam! Nie tylko zajmiemy się negocjacjami z towarzystwem ubezpieczeniowy, ale także w razie potrzeby będziemy godnie reprezentować Twoje interesy w postępowaniu sądowym. Dla wszystkich zainteresowanych przygotowaliśmy możliwość zgłaszania sprawy online. Jesteśmy tu dla Ciebie! Serdecznie zapraszamy do bezpłatnej konsultacji!

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej