Bezpłatna infolinia: 535 707 333 Bezpłatne zgłoszenie ON-LINE
AIF Kancelaria

Dochodzenie odszkodowań komunikacyjnych

 • brak wstępnych kosztów
 • stały wgląd do sprawy przez panel klienta
 • odszkodowanie za szkodę rzeczową i osobową
 • działamy na terenie całej Polski i za granicą

zwrot 100%
wydatków na leczenie

AIF Kancelaria

Pomagamy w uzyskaniu odszkodowania

 • zwrot 100% wydatków na leczenie
 • w 30 dni odzyskasz odszkodowanie
 • posiadamy 12 lat doświadczenia
 • wynagrodzenie wyłącznie za efekty

w 30 dni
odzyskasz odszkodowanie

AIF Kancelaria

Zadośćuczynienie za poniesione krzywdy

 • bezpłatna reprezentacja prawnika
 • wysoka rekompensata za ból i cierpienie
 • rozliczenie tylko za uzyskany efekt
 • uzyskujemy najwyższe zadośćuczynienia w 30 dni

wynagrodzenie
wyłącznie za efekty

Przyczynienie do powstania szkody. Dowiedz się kiedy ubezpieczyciel obniży Twoje odszkodowanie

odszkodowanieKiedy doznajemy obrażeń w wypadku oczekujemy otrzymania z polisy OC sprawcy godnego odszkodowania. Wielu poszkodowanych zapomina jednak, że przyczyniając się do powstania szkody ubezpieczyciel ma prawo obniżenia wypłacanych świadczeń odszkodowawczych. W jakich sytuacjach otrzymamy mniejsze pieniądze? Jakie zachowania uznawane są za przyczynienie?

Przyczynienie do szkody – krótkie wyjaśnienie

Ubezpieczyciel ma prawo obniżenia świadczeń odszkodowawczych, jeśli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody. O przyczynieniu stanowi art. 362 kodeku cywilnego i wynika z niego, że obowiązek naprawienia zaistniałej szkody może ulec odpowiedniemu pomniejszeniu uwzględniając okoliczności i stopień winy obu stron wypadku. Zgodnie z literą prawa ubezpieczyciel przyjmując zgłoszenie szkody ma obowiązek ocenienia jej okoliczności i na podstawie ustaleń może obniżyć o dany procent przyznawane świadczenia. W przypadku skierowania sprawy na etap sądowy o stopniu przyczynienia decyduje sąd. Warto podkreślić, że poszkodowany nie musi przyczynić się do szkody bezpośrednia, a jedynie pośrednio i w tej sytuacji należne mu odszkodowanie też zostanie odpowiednio zmniejszone.

Kiedy poszkodowany przyczynia się do szkody?

Katalog sytuacji, które uznawane są za przyczynienie się do szkody jest niewyczerpany. Obserwując bieżące orzecznictwo możemy zauważyć, że niestety sądy bardzo często rozstrzygają w tej kwestii. Dla zobrazowania przyczynienia do powstania szkody prezentujemy kilka klasycznych przykładów:

 • Brak zapiętych pasów – wielu poszkodowanych ulegając wypadkowi komunikacyjnemu nie posiada zapiętych pasów bezpieczeństwa. Jest to naruszenie przepisów Prawa o ruchu drogowym, a to skutkuje zawinieniem w danym wypadku. Poszkodowany nie miał wpływu na zdarzenie drogowe, jednak brak zapiętych pasów wpływa na nasilenie doznanych obrażeń ciała. Fakt ten uznawany jest za przyczynienie do szkody, za które ubezpieczyciel może obniżyć odszkodowanie o 20%.
 • Jazda z pijanym kierowcą – poszkodowani, którzy zgodzili się poruszać pojazdem z kierowcą będącym w stanie nietrzeźwości muszą liczyć się ze znaczącym obniżeniem odszkodowania. Zwiększenie przyczynienia się do szkody następuje dodatkowo, gdy poszkodowany również znajduje się w stanie nietrzeźwości. W takie sytuacji poszkodowany zgodził się na ryzyko podróżowania z pijanym kierowcą. Sądy rozstrzygając o przyczynieniu w wypadkach z pijanym kierowcą orzekają o 30-50% obniżeniu należnych świadczeń odszkodowawczych.
 • Przekroczenie prędkości – uzasadnieniem obniżenia odszkodowania może być też przekroczenie prędkości przez poszkodowanego. Jazda z nadmierną prędkością już od dawna uznawana jest przez sądy jako jedna z przyczyn wypadków drogowych. W takich sytuacjach obniżenie należnego odszkodowania zazwyczaj oscyluje w granicach 25%.
 • Brak włączonych świateł – kierowcy, którzy w czasie wypadku nie mieli zapalonych świateł w pojeździe muszą liczyć się z obniżeniem odszkodowania. Brak oświetlenia pojazdu uznawane jest za przyczynienie się do powstałej szkody, gdyż ograniczona jest widoczność samochodu poruszającego się po drodze. Sądy w tego typu sprawach ustalają stopień przyczynienia się do wypadku na ok. 20%.

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej