Bezpłatna infolinia: 535 707 333 Bezpłatne zgłoszenie ON-LINE

Szkoda całkowita, a naprawa samochodu. Poznaj prawny punkt widzenia

Wypadki oraz kolizje z udziałem samochodów są na polskich drogach codziennością. O tyle o ile stłuczka na sklepowym parkingu nie jest bolesna, tak poważne zdarzenie np. na autostradzie wiąże się z bardzo dużymi konsekwencjami. Czasami wystarczy chwila nieuwagi lub gorsze warunki pogodowe, aby doszło do wypadku. W zależności od jego siły często auto nie nadaje się już do jakiegokolwiek użytku. Powstaje wtedy tzw. szkoda całkowita. Czym ona dokładnie jest i czy po szkodzie całkowitej można naprawić auto? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej! Czytaj dalej!

Szkoda częściowa i całkowita. Sprawdź jakie są różnice

Bez wątpienia po każdym wypadku lub kolizji, szczególnie kiedy jesteśmy poszkodowanymi przysługuje nam odpowiednio wysokie odszkodowanie pozwalające pokryć odniesione szkody. W przypadku wypadków samochodowych wyróżnia się dwa rodzaje szkody. Pierwsza to tzw. częściowa. Występuje wtedy kiedy naprawa pojazdu jest możliwa, a koszt działań naprawczych nie jest większy niż wartość samochodu na dzień kiedy ubezpieczyciel ustala wysokość odszkodowania. Druga szkoda o jakiej mówi się podczas zdarzenia drogowego nazywana jest całkowitą. Występuje w sytuacji kiedy naprawienie auta jest niemożliwe lub gdy koszt naprawy jest większy niż wartość auta w chwili likwidacji szkody. Podstawa prawną do oceny szkody całkowitej jest art. 363 kodeksu cywilnego. Jego treść wyjaśnia, że poszkodowany ma prawo ubiegać się o przywrócenie stanu auta sprzed wypadku lub przysługuje mu określona rekompensata pieniężna. Jeśli rozmiar szkody jest zbyt duży i nie ma możliwości na naprawę samochodu, osoba poszkodowana powinna dostać odszkodowanie.

Jeśli wystąpi szkoda całkowita czy można naprawić auto? Decyzja należy do ubezpieczyciela

Musisz mieć świadomość, że szkoda całkowita, a naprawa samochodu rozpatrywana jest dwojako. Pod uwagę bierze się przede wszystkim kryteria techniczne. Niestety, ale poważne wypadki drogowe bardzo często wiążą się z uszkodzeniami niemożliwymi do naprawy, a tym samym nie można przywrócić stanu samochodu zapewniającego wysokie bezpieczeństwo podczas jazdy. Drugim kryterium jest ekonomia. Nawet jeśli naprawa jest możliwa to najczęściej jej koszt znacząco przewyższa wartość pojazdu, co po prostu staje się nieopłacalne. Warto również mieć na uwadze, że podczas przywracania stanu technicznego samochodu sprzed wypadku mogą wyjść różne inne rzeczy wymagające naprawy, przez co koszt może być jeszcze większy niż ustalony na początku. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie pokrywają kosztów wszystkich działań naprawczych. Wypłacane odszkodowanie obejmuje wartość pojazdu w dniu powstania szkody zmniejszoną o wartość pozostałego wraku.

Szkoda całkowita, a dalsze użytkowanie pojazdu… Odpowiedź nie jest tak oczywista

Wiele osób zastanawia się, czy szkoda całkowita, a dalsze użytkowanie pojazdu wyklucza się? Nie! Warto mieć świadomość, że ubezpieczyciel po stwierdzeniu szkody całkowitej i wypłacie odszkodowania nie zabiera wraku samochodu, to właściciel podejmuje decyzję co z nim zrobić. Polskie prawo przewiduje, że po poważnych wypadkach drogowych, kiedy auto odniosło duże uszkodzenia, policja zabiera kierowcy dowód rejestracyjny. Jego odzyskanie możliwe jest dopiero po naprawie auta i oddaniu go na całościowe badanie techniczne potwierdzające możliwość jego bezpiecznego użytkowania. Czy po szkodzie całkowitej można naprawić auto? Tak, ale zawsze jednak należy mieć na uwadze, że samochód, kiedy do czynienia mamy z wrakiem nigdy nie będzie zapewniał tak wysokiego bezpieczeństwa jak sprzed wypadku. Tanie naprawy polegające na montażu nieoryginalnych i niesprawdzonych części mogą i tak spowodować, że pojazd nie przejdzie przeglądu, a jego użytkowanie dalej będzie niemożliwe.

Jak wysokie odszkodowanie za szkodę całkowitą? Skorzystaj z pomocy profesjonalistów

Dosyć często zdarzają się sytuacje kiedy przyznane odszkodowanie jest rażąco niskie. Niestety ale ubezpieczyciele zawyżają wartość wraku, co powoduje, że przyznawana rekompensata pieniężna jest znacznie mniejsza niż mogłoby się wydawać. W takich sytuacjach warto pamiętać, że każdemu poszkodowanemu przysługuje prawo do odwołania się od decyzji ubezpieczyciela. Pomoc w wycenie szkody właściwej, a tym samym określeniu ile powinno wynosić przyznane odszkodowanie oferuje nasza AIF Kancelaria. Po przeanalizowaniu całej sytuacji oraz dostarczonej dokumentacji wskażemy jakie kroki podjąć, aby uzyskać od ubezpieczyciela wyższe świadczenie. Nie ubiegaj się o wyższe odszkodowanie na własną rękę. Nasze wieloletnie doświadczenie i wysokie umiejętności negocjacyjne to Twoja szansa na wygraną! Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji już dziś!

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej