Codziennie na polskich drogach zdarzają się wypadki, w których sprawca ucieka z miejsca zdarzenia lub nie posiada ważnego ubezpieczenia OC. W takich sytuacjach żaden ubezpieczyciel nie jest zobowiązany do wypłaty roszczeń odszkodowawczych. Czy w związku z tym poszkodowani zostają pozostawieni bez żadnego wsparcia? Kancelaria AIF Wrocław wyjaśnia kwestię wypłaty roszczeń odszkodowawczych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjna to instytucja, która zajmuje się m. in. wypłatą roszczeń odszkodowawczych dl poszkodowanych. Podmiot ten zajmuje się jedynie sprawami, w których sprawca wypadku nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia OC lub gdy zbiegł z miejsca zdarzenia. UFG to szansa dla wielu ofiar wypadków, którzy przez bezmyślność sprawcy zostają pozbawieni możliwości dochodzenia świadczeń od Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Podmiot ten wypłaca 100% świadczeń należnych w ramach odszkodowania z OC sprawcy, a także 50% z ubezpieczenia na życie przy kwotach nie przekraczających 30 tys. euro. Należy podkreślić, że UFG jest zobowiązane do wypłaty odszkodowań w sytuacji ogłoszenia upadłości przez danego ubezpieczyciela. Skąd UFG czerpie środki na wypłatę odszkodowań? Jego fundusze to zbiór składek odprowadzanych obowiązkowo przez wszystkie Towarzystwa Ubezpieczeniowe w Polsce.
Poszkodowani, którzy posiadają własną polisę autocasco są zobowiązani do naprawy pojazdu korzystając z niej. UFG w tego typu sprawach może jedynie zrekompensować zaniżenie szkody w AC!
Dochodzenie odszkodowań od UFG wymaga pewnej wiedzy. Podmiot ten wypłaci środki poszkodowanemu w przypadku niemożności zidentyfikowania sprawcy następujące roszczenia odszkodowawcze:
UFG nie wypłaca odszkodowania za naprawę pojazdu w sytuacjach, gdy nikt nie doznał uszczerbku na zdrowiu lub właściciel pojazdu posiadał polisę AC.
W sprawach, gdy sprawca został ustalony jednak nie posiadał ważnego OC poszkodowanemu UFG wypłaci szkodę osobową, jak i materialną. Następnie podmiot ten wystąpi ze zwrotem wypłaconych świadczeń do sprawcy wypadku na podstawie tzw. regresu ubezpieczeniowego.
Poszkodowani szkodę do UFG mogą wnosić za pośrednictwem dowolnego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Żadna firma nie może odmówić przyjęcia wniosku o odszkodowanie.
Wypłata roszczeń odszkodowawczych to nie jedyne zadanie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Podmiot ten tworzy bazę danych obejmującą wszystkie polisy komunikacyjne OC sprzedane na terenie naszego kraju. Poszkodowani korzystając ze strony internetowej UFG mogą bezpłatnie sprawdzić po numerze identyfikacyjnym nadwozia VIN lub numerze rejestracyjnym, czy pojazd posiada ważne ubezpieczenie OC.