Bezpłatna infolinia: 535 707 333 Bezpłatne zgłoszenie ON-LINE
AIF Kancelaria

Dochodzenie odszkodowań komunikacyjnych

 • brak wstępnych kosztów
 • stały wgląd do sprawy przez panel klienta
 • odszkodowanie za szkodę rzeczową i osobową
 • działamy na terenie całej Polski i za granicą

zwrot 100%
wydatków na leczenie

AIF Kancelaria

Pomagamy w uzyskaniu odszkodowania

 • zwrot 100% wydatków na leczenie
 • w 30 dni odzyskasz odszkodowanie
 • posiadamy 12 lat doświadczenia
 • wynagrodzenie wyłącznie za efekty

w 30 dni
odzyskasz odszkodowanie

AIF Kancelaria

Zadośćuczynienie za poniesione krzywdy

 • bezpłatna reprezentacja prawnika
 • wysoka rekompensata za ból i cierpienie
 • rozliczenie tylko za uzyskany efekt
 • uzyskujemy najwyższe zadośćuczynienia w 30 dni

wynagrodzenie
wyłącznie za efekty

Uraz psychiczny na skutek wypadku samochodowego: o co można wnioskować?

Wypadki niosą za sobą mnóstwo konsekwencji dla poszkodowanych. I chociaż w oczy rzuca się głównie to, co widać – czyli różnego rodzaju obrażenia, leczenie czy pobyt w szpitalu – osoby ranne cierpią również na urazy psychiczne. Dlaczego więc, na równi za odszkodowaniem za straty materialne poniesione w wypadkach, nie starać się też o zadośćuczynienie za doznane krzywdy niematerialne? Każdy poszkodowany ma do niego prawo, wystarczy jedynie wiedzieć, jakie warunki muszą zostać spełnione.

Samo cierpienie psychiczne nie wystarczy, żeby otrzymać zadośćuczynienie

Urazy psychiczne są niezwykle dotkliwe, ale też trudniejsze do udowodnienia, niż widoczne od razu obrażenia fizyczne. Z tego powodu ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia zadośćuczynienia. Większe szanse na jego uzyskanie będzie miała osoba, której cierpienia psychiczne wynikają z odniesionych ran fizycznych. Zgodnie z prawem przysługuje za nie rekompensata pieniężna, czyli zadośćuczynienie. Oczywiście żadna suma nie jest w stanie przywrócić dobrego samopoczucia czy zdrowia, ale dzięki dodatkowym funduszom poszkodowany może opłacić odpowiednią terapię i leki, co nierzadko przyspiesza jego powrót do pełni sił.

Jest jednak warunek otrzymania zadośćuczynienia, o którym mówi specjalista z AIF Kancelaria: „Aby otrzymać rekompensatę, trzeba dowieść, że cierpienie nas dotyczy. W tym celu należy przedstawić ubezpieczycielowi opinię lekarza specjalisty potwierdzającą, że wypadek samochodowy miał bezpośredni wpływ na obecny stan psychiczny poszkodowanego. Potrzebna będzie więc drobiazgowa dokumentacja medyczna, która pozwoli określić ostateczną wysokość zadośćuczynienia. Uzyskana kwota ma zrekompensować doznane cierpienia psychiczne”.

Podstawą ubiegania się o zadośćuczynienie jest cierpienie psychiczne

Tak samo, jak w przypadku odszkodowania, trzeba przedłożyć ubezpieczycielowi komplet dokumentów potwierdzających, że uraz nastąpił i wpływa na obecny poziom życia poszkodowanego. Zaliczają się do nich przede wszystkim dokumenty lekarskie będące potwierdzeniem długości trwania choroby, hospitalizacji, rehabilitacji czy przebytych zabiegów operacyjnych. Znaczenie ma również to, czy chory wróci do pełnej sprawności (i po jakim czasie), czy też będzie odczuwał skutki wypadku do końca życia. Zdarzenia drogowe mogą bowiem zaważyć na przyszłości pokrzywdzonego, ograniczając mu możliwości pracy czy dalszego kształcenia. Każda osoba poszkodowana w wypadku ma prawo zarówno do odszkodowania, jak i do zadośćuczynienia, warto więc z niego skorzystać.

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej