Bezpłatna infolinia: 535 707 333 Bezpłatne zgłoszenie ON-LINE

Uszkodzenie pojazdu na parkingu. Zawalcz o odszkodowanie!

odszkodowanie z oc sprawcy kolizjiParkingi przy galeriach handlowych lub supermarketach to miejsca, w których bardzo często dochodzi do uszkodzeń pojazdów. Cisne uliczki, pośpiech i duże natężenie ruchu sprzyjają powstawaniu tzw. szkód parkingowych. Czy kierowca, który po powrocie do samochodu zastał uszkodzony pojazd ma prawo do odszkodowania? W poniższym poradnik wyjaśnimy w przystępny sposób, jak dochodzić należnej rekompensaty za szkody parkingowe.

Ustalenie sprawcy kluczowe dla odszkodowania

Zachowanie sprawców kolizji parkingowych jest bardzo różne. Bardziej odpowiedzialni kierowcy przyznają się do swojej winy pozostawiając kontakt do siebie za wycieraczką lub oczekując na właściciela uszkodzonego pojazdu. Zdarzają się, jednak osoby, które nie poczuwają się do winy i szybko uciekają z miejsca zdarzenia. Jak postąpić, by uzyskać odszkodowanie w obu przypadkach?

  • sprawca szkody jest znany – zacznijmy od sytuacji najbardziej komfortowej dla poszkodowanego, a to oznacza od kolizji, w której sprawca zdarzenia jest znany i przyznał się do swojej winy. W takich sytuacji niezbędne jest solidne zabezpieczenie roszczeń odszkodowawczych. Poszkodowany nie musi wzywać na miejsce zdarzenia policji, wystarczy, że sporządzi oświadczenie sprawcy. W dokumencie tym należy zawrzeć dane osobowe obu stron kolizji, opis zdarzenia wraz z uszkodzeniami, numer polisy ubezpieczeniowej sprawcy, a także numer rejestracyjny i markę obu pojazdów. Sprawca powinien podpisać się na oświadczeniu, gdyż tylko wtedy dokument uprawnia nas do wystąpienia o stosowne odszkodowanie. Następnie poszkodowany powinien wykonać fotografie uszkodzeń obu pojazdów. Odszkodowanie z OC sprawcy kolizji jest wypłacane po złożeniu wniosku odszkodowawczego wraz z dokumentacją do właściwego zakładu ubezpieczeń. Po oględzinach przeprowadzonych przez rzeczoznawcę zostaje sporządzony kosztorys naprawy na podstawie, które zostanie wypłacone odszkodowanie. Poszkodowany po otrzymaniu decyzji ubezpieczyciela o wysokości rekompensaty ma 14 dni na złożenie odwołania, jeśli nie zgadza się z nią.
  • sprawca szkody zbiegł z miejsca zdarzenia – to najgorsza sytuacja dla poszkodowanego właściciela pojazdu. Do wypłaty odszkodowania konieczne będzie znalezienie winnego. Wiele parkingów jest monitorowanych więc warto udać się do zarządcy obiektu i ustalić, czy wgląd do takiego nagrania jest możliwy. Warto też popytać właścicieli okolicznych lokali lub innych osób znajdujących się w pobliżu, które mogłyby pomóc w ustaleniu sprawcy. Tylko ustalając winnego kolizji możemy dochodzić rekompensaty w ramach jego polisy ubezpieczeniowej OC. Oczywiście poszkodowany, który posiada własną polisę AC może dochodzić rekompensaty ze swojego ubezpieczenia. Jest to jedyny sposób na znalezienie środków pieniężnych na naprawę, jeśli sprawca nie został ustalony. W innym wypadku poszkodowany będzie musiał naprawić szkodę z własnej kieszeni.

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej