Bezpłatna infolinia: 535 707 333 Bezpłatne zgłoszenie ON-LINE

Wypadek w komunikacji miejskiej – jako pasażer musisz znać swoje prawa!

tuodszkodowaniaRozbudowana sieć komunikacji publicznej stała się elementem miejskiego krajobrazu. Niewątpliwie stanowi ona również wielkie udogodnienie, ale także konieczność. Postęp technologiczny, rozwój motoryzacji oprócz wielu pozytywnych możliwości związanych z przemieszczaniem się, przyczynił się również do zatłoczenia i powstania zatorów w pulsujących aortach miast. Korzystanie z autobusów, tramwajów, czy tez innych środków komunikacji dla wielu są jedynym rozwiązaniem na dotarcie do pracy, szkoły, czy po zakupy. Co jednak w sytuacji, gdy zdarzy się wypadek? Jako pasażerowie musimy wiedzieć o kilku zagadnieniach. Nasz mini poradnik pokrótce je przedstawi.

Wstępne ustalenia, czyli co z odpowiedzialnością?

W przypadku wypadku drogowego z udziałem pojazdu komunikacji miejskiej, czyli najczęściej autobusu lub tramwaju, pasażerom korzystającym z przejazdu, przysługuje odszkodowanie. Mowa tutaj zarówno o uczestnictwie w kolizji z udziałem innych pojazdów, jak i zbyt gwałtownym hamowaniu kierowcy danego środka komunikacji, które spowoduje uszczerbek na zdrowiu pasażera. W każdym z tych przypadków rodzi to odpowiedzialność po stronie przewoźnika i tworzy sytuację wyrównania powstałej szkody.

Wypadek tramwaju, autobusu – co dalej?

Każda osoba poszkodowana wskutek wypadku środków komunikacji miejskiej, może żądać rekompensaty powstałych szkód. A zatem ubiegać się można o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę – strach, ból, czy stany lękowe, jak również o odszkodowania za zwrot kosztów koniecznego w tej sytuacji leczenia. Również podjęcie rehabilitacji lub zastosowanie specyficznych preparatów umożliwiających powrót do zdrowia, wchodzi w zakres tej tematyki. Jeżeli w wyniku wypadku poszkodowany pasażer dozna poważniejszych uszkodzeń ciała albo stanie się inwalidą, może żądać renty uzupełniającej. Ma ona na celu zapełnienie, bądź wyrównanie różnicy w jego zarobkach. W przypadku, gdy zwiększą się potrzeby poszkodowanego, bo będzie musiał kontynuować np. leczenie, czy rehabilitację, wówczas przysługuje mu renta na zwiększone potrzeby. Jako odszkodowanie wypadkowe traktować trzeba także rentę alimentacyjną, ale z tym świadczeniem mamy do czynienia w przypadku śmierci poszkodowanego pasażera.

Komunikacja z prawnikami jednak najważniejsza!

W tego typu sytuacjach, gdy jako jednostki występujemy przeciwko przedsiębiorstwu komunikacyjnemu, lepiej jest zasięgnąć konsultacji prawniczej. Najlepsze kancelarie poprzez bogate doświadczenie w zakresie tematyki odszkodowawczej, kompleksowo zajmują się prowadzeniem tego typu spraw. Kancelarię AIF oprócz rozległej wiedzy prawniczej i skuteczności w dochodzeniu należności, wyróżnia rzetelność oraz indywidualne podejście do każdej sprawy. Szybkość udzielonej pomocy, solidne przygotowanie do walki o najwyższe odszkodowanie są kluczem do zdobycia satysfakcji i zadowolenia naszych klientów.

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej