Bezpłatna infolinia: 535 707 333 Bezpłatne zgłoszenie ON-LINE
AIF Kancelaria

Dochodzenie odszkodowań komunikacyjnych

 • brak wstępnych kosztów
 • stały wgląd do sprawy przez panel klienta
 • odszkodowanie za szkodę rzeczową i osobową
 • działamy na terenie całej Polski i za granicą

zwrot 100%
wydatków na leczenie

AIF Kancelaria

Pomagamy w uzyskaniu odszkodowania

 • zwrot 100% wydatków na leczenie
 • w 30 dni odzyskasz odszkodowanie
 • posiadamy 12 lat doświadczenia
 • wynagrodzenie wyłącznie za efekty

w 30 dni
odzyskasz odszkodowanie

AIF Kancelaria

Zadośćuczynienie za poniesione krzywdy

 • bezpłatna reprezentacja prawnika
 • wysoka rekompensata za ból i cierpienie
 • rozliczenie tylko za uzyskany efekt
 • uzyskujemy najwyższe zadośćuczynienia w 30 dni

wynagrodzenie
wyłącznie za efekty

Zadośćuczynienie za krzywdę psychiczną i fizyczną, co determinuje jego wysokość?

zadoscuczynienie-za-krzywdeWypadek to zdarzenie losowe, które odbija bardzo często duże piętno na zdrowiu. Poszkodowani odczuwają nie tylko dotkliwe cierpienie fizyczne na skutek urazów, ale też spore obciążenie psychiczne. Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę ma na celu próbę zrekompensowania poniesionych strat na skutek feralnego zdarzenia. Jak jednak jest ustala wysokość zadośćuczynienia? I czy można wpłynąć na ilość przyznanych środków pieniężnych? O tym wszystkim powiemy w poniższym artykule.

Roszczenie, które może zaskoczyć poszkodowanego

Zadośćuczynienie za krzywdę to roszczenie odszkodowawcze, które ma na celu próbę rekompensaty za doznany ból fizyczny i cierpienie psychiczne. Wysokość przyznawanych świadczeń jest tak znaczna, że zadośćuczynienie stanowi w większości przypadków główny składnik dochodzonego odszkodowania. Rekompensata ta obejmuje ból związany z poniesionymi obrażeniami ciała, zabiegami, operacjami,cierpieniem psychicznym, strachem, rozgoryczeniem, żalem do sprawcy, lękami, bezsennością, ogólnym spadkiem komfortu życia. To tylko nieliczne dolegliwości, które wpisują się w rekompensatę jaką jest bez wątpienia zadośćuczynienie za krzywdę. Jak jednak przyznawane jest to roszczenie? Wysokość świadczenia ustalana jest na zasadzie markowania, a to oznacza, że w żadnych przepisach prawa nie znajdziemy taryfikatora, który sprecyzuje nam wysokość należnego zadośćuczynienia. Ustalając należne roszczenie należy wziąć pod uwagę:

 • rozmiar krzywdy – ubezpieczyciel ustalając wysokość należnego zadośćuczynienia bierze pod uwagę rozmiar obrażeń i rokowania na przyszłość. Jeśli stwierdzono trwały uszczerbek na zdrowiu to rozmiar szkody niemajątkowej będzie zdecydowanie większy. Ponadto wpływ na krzywdę psychiczną będzie też wyższy. Obserwując bieżące orzecznictwo sądów, da się zaobserwować, że 1% trwałego uszczerbku opiewa na 2000 zł zadośćuczynienia.
 • rokowania na przyszłość – zagłębiając się w orzecznictwo możemy odkryć, że sądy zwiększają wysokość wypłacanych roszczeń w ramach zadośćuczynienia, gdy wypadek ma ogromny wpływ na przyszłość poszkodowanego. Istotną przesłanką wpływająca na wysokość jest wiek osoby roszczącej. Im młodszy tym znacznie większe szanse na wysokie zadośćuczynienie.
 • orzecznictwo sądowe – to klucz do fachowego oszacowania należnego świadczenia. Analizując sprawy opisujące podobne wypadki lub urazy możemy domniemać o jaką wysokość zadośćuczynienia możemy zabiegać.

Na koniec należy podkreślić, że to w gestii poszkodowanego leży określenie w zgłoszeniu szkody o jakie zadośćuczynienie chce wnioskować. Jeśli nie potrafimy fachowo ocenić należnych nam roszczeń warto o pomoc wystąpić do doświadczonej kancelarii prawnej. Przedstawiając dokumentację w sprawie możemy liczyć na rzetelne oszacowanie należnych nam środków pieniężnych.

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej