Bezpłatna infolinia: 535 707 333 Bezpłatne zgłoszenie ON-LINE

Jakie działania podjąć zaraz po wypadku?

Jakie działania podjąć zaraz po wypadku?Wyobraź sobie, że właśnie jesteś uczestnikiem kolizji. Zwykła stłuczka z winy sprawcy, który w tej sytuacji uznaje swoją winę. Wydaje się że nikt nie odniósł obrażeń, jedyne szkody dotyczą samochodu, który został uszkodzony.

Jak zareagować w takiej sytuacji?

Czy uznanie pisemne sprawcy swojej winy jest wystarczające?

Czy firma ubezpieczeniowa uzna zakres szkody?

Czy stan zdrowia może się pogorszyć w następnych dniach?

Oto kilka rad, które pomogą Tobie uniknąć kłopotów z odzyskiwaniem odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej, a także dochodzenia roszczeń w przypadku doznania jednak uszczerbku na zdrowiu. Poszkodowani pod wpływem stresu nie odczuwają w pierwszym momencie urazów, które potrafią odezwać się po kilku dniach lub tygodniach.

Bezpośrednio po zdarzeniu osobom poszkodowanym należy zapewnić pomoc lekarską. Należy też wezwać policję i  stworzyć innym pojazdom warunki do bezpiecznego poruszania się w okolicy miejsca wypadku. Do momentu przybycia policji nie wolno zmieniać położenia pojazdów, brały udział w wypadku. Policja sporządza protokół wypadkowy, otrzymuje go każda ze stron. Jeśli zdecydujecie się Państwo nie wzywać policji, niezbędne jest uzyskanie danych dotyczących kierowcy drugiego wozu, jak również marki, numeru rejestracyjnego, numeru polisy i nazwy jego towarzystwa ubezpieczeniowego (dane te zawarte są w formularzu wypadkowym). Będą one podstawą dochodzenia odszkodowania z polisy sprawcy.

Podsumowując:

Zadbaj o zabezpieczenie dowodów i informacji dotyczących wypadku i sprawcy.

W szczególności nie wahaj się wzywać Policji na miejsce zdarzenia. Znacznie ułatwi to dochodzenie roszczeń i zabezpieczy przed zmianą wyjaśnień składanych na miejscu zdarzenia; np. w oświadczeniu przez sprawcę.

Zapisuj dane świadków i najlepiej poproś ich o pisemne oświadczenie.

Wykonaj zdjęcia choćby telefonem komórkowym lub poproś  Policję aby takie zdjęcia wykonała.

W sytuacjach spornych zwracaj uwagę na wszelkie dostępne środki dowodowe np. monitoring firm czy też miejski.

Zanotuj dane sprawcy, pojazdu oraz jego ubezpieczyciela!

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej