Bezpłatna infolinia: 535 707 333 Bezpłatne zgłoszenie ON-LINE

Odszkodowanie za wypadek w drodze do lub z pracy

odszkodowanie za wypadekKażdego roku pracownicy uzyskują odszkodowania za wypadki w pracy. Większość osób dobrze wie, kiedy im przysługują i gdzie muszą się zgłosić. Osobne zagadnienie stanowią wypadki w drodze do i z pracy, o czym nie każdy pamięta. Co powinniśmy wiedzieć na temat odszkodowań z tego tytułu?

Kiedy mamy do czynienia z wypadkiem w drodze do lub z pracy?

Za wypadek w drodze do lub z pracy uznaje się zdarzenie nagłe i wywołane przyczynami zewnętrznymi na trasie do miejsca zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego. Obejmuje ona również udanie się po posiłek, a także podróż na miejsce zwykłego wykonywania funkcji lub zadań zawodowych albo społecznych. W przypadku studentów dotyczy to także przemieszczania się do lub z miejsca odbywania nauki. Droga powinna być najkrótsza lub najdogodniejsza komunikacyjnie i nieprzerwana, wyjątek może stanowić uzasadniona życiowo czynność.

Jakie świadczenia przysługują za wypadek w drodze do lub z pracy?

Z tego tytułu można uzyskać różne świadczenia, które mają stanowić swoistą rekompensatę. Jeżeli w wyniku wypadku pracownik staje się niezdolny do pracy, to uzyskuje prawo to utrzymywania pełnego wynagrodzenia w tym czasie. Osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu mają prawo do zasiłku chorobowego, a następnie świadczenia rehabilitacyjnego.

Skąd można otrzymać odszkodowanie za wypadek w drodze do lub z pracy?

Niestety, sprawa z odszkodowaniem za wypadek w drodze jest znacznie trudniejsza. W tego typu sytuacjach poszkodowanemu nie przysługuje jednorazowe odszkodowanie z ZUS.

Często pracownicy mają wykupione tzw. grupowe ubezpieczenie pracownicze. Takim osobom będzie najłatwiej uzyskać odszkodowanie za wypadek w drodze do lub z pracy. Jeżeli nie mamy wykupionego dodatkowe ubezpieczenia, warto dowiedzieć się, czy ogólne obejmuje podobne sytuacje.

W przypadku szkody będącej następstwem kolizji lub stłuczki drogowej, odszkodowania możemy dochodzić od sprawcy. Odszkodowanie za wypadek w drodze do lub z pracy możemy też uzyskać od zarządcy drogi, jeżeli do zdarzenia doszło w wyniku, np. śliskiej niezabezpieczonej nawierzchni. Wówczas istotne będzie zgromadzenie dokumentacji, która potwierdzi okoliczności i przyczyny wypadku.

Jakie dokumenty mogą nam być potrzebne do uzyskania odszkodowania?

Im więcej dokumentów potwierdzających okoliczności i przyczyny zdarzenia zgromadzimy, tym będziemy mieli większe szanse na uzyskanie odszkodowania za wypadek. Niezbędne będą dokumentacja medyczna i kosztowa (np. faktury za leczenie) oraz karta wypadku, czyli najważniejszy dokument w trakcie postępowania. Przydatne mogą też być dane kontaktowe do świadków zdarzenia lub ich oświadczenia, a także dokumentacja fotograficzna miejsca, w którym doszło do wypadku (może wykazać zaniedbania zarządcy terenu). Jeżeli była wzywana karetka, wtedy można wykorzystać też kartę zlecenia wyjazdu pogotowia oraz kartę medycznych czynności ratunkowych.

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej